Jak roboti dnes ovlivňují naše životy?

Roboty pravděpodobně znáte z filmů a televize. V science fiction se objevují vraždící stroje typu Terminátora i roztomilí roboti jako R2-D2 ze Star Wars. Skuteční roboti už ale tak úplně zajímavě nepůsobí. Ve zprávách ukazují roboty v automobilkách, jak svými velkými rameny svařují dohromady jednotlivé díly v rojích jisker.

V realitě pomáhají různí roboti s každodenními činnostmi ve spoustě průmyslových odvětví. Jednou z oblastí, kde automatizace hraje významnou roli, je výroba. Stroje nepotřebují pauzy, můžou přesně provádět opakující se činnosti, které lidem přijdou nudné, a nekontaminují zpracovávané materiály. To je obzvlášť důležité v potravinářském a farmaceutickém průmyslu.

Průmysloví roboti mají různé podoby. Robotická ramena můžou mít až 10 otočných kloubů, která jim umožňují provádět složité pohyby uvnitř i zvenku opracovávaných objektů. Ramena jsou obvykle univerzální a můžou mít nasazené různé nástroje. Patří mezi ně třeba svářečky, uchopovací nástroje na zvedání a přenášení objektů nebo sprejovací hlavy sloužící k lakování povrchů.

Ve zdravotnictví už probíhají pokusy s roboty-operatéry, kteří sekundují chirurgům, nebo je dokonce zvládnou zcela zastoupit. Robotický operační systém CyberKnife pomáhá s léčbou benigních i maligních nádorů. Je vybavený malým lineárním urychlovačem částic na kloubovém ramenu. Se správným polohováním pomáhá rentgenová kamera. Cílem je na správném místě aplikovat přesné množství radioterapie. Robotické rameno umožňuje přesně dávkovat léčbu na kterémkoli místě těla.

Nemocnice také zkoušejí roboty, kteří dokážou pacientům dávkovat léky. Výsledkem je méně chyb, rychlejší výdej a méně případů křížové kontaminace. A roboti nacházejí také využití na poli úklidu a dezinfekce nemocničních oddělení a pokojů. To se zvlášť hodí při boji s nakažlivými chorobami. Namísto chemikálií využívají roboti ultrafialové světlo a dokážou vyčistit celou místnost za pár minut.

V britském Milton Keynes zase zkoušejí roboty-doručovatele, kteří doručují jídlo a balíčky. Šestikolová autonomní vozidla uvezou 10 kg a mají celou řadu senzorů, radar a GPS, které jim pomáhají bezpečně dojet do cíle. Vozidlo vyvinula společnost Starship Robots a dokáže i přes britské nevlídné počasí úspěšně doručovat, zatímco auta konkurence trčí v zácpách. Po příjezdu přijde zákazníkovi SMSka s PIN kódem, po jehož zadání si vyzvedne svoje zboží z vozidla.

Roboti také pomáhají záchranářům a příslušníkům ozbrojených sil v extrémních situacích. Třeba Dragon Runner, dvoupásový vysoce pohyblivý robot, dokáže odhalovat bomby a další podezřelé předměty. Jeho kamery a nástroje se umí podívat dovnitř nebezpečných objektů, přestřihávat dráty a detonovat je malými náložemi. Společnost Forth Engineering nedávno představila hydraulického pavoučího robota určeného pro jaderné elektrárny, jako třeba Sellafield. Tito roboti se dostanou i na místa, kam lidé nemůžou, a dokážou tam provádět vyčišťovací práce a pomoci s odstávkou provozu.

A pokud si chcete vyzkoušet, co všechno je možné, můžete využít celou řadu robotických souprav. Robotická ruka s uchopovacím nástrojem Braccio od společnosti Tinkerkit využívá oblíbené vývojářské prostředí a nástroje Arduino. Jejích šest servomotorů se připojí ke štítu kompatibilnímu s technologií Arduino, který usnadňuje vývoj.

Pokud se chcete o robotice dozvědět víc, stáhněte si Průvodce robotikou a automatizací od společnosti Distrelec. A pokud si chcete vytvořit vlastního robota, vyhledejte slovo „robot“ na webu společnosti Distrelec.